Určitě to všichni znáte. Příjemné počasí, bezvětří, sluníčko svítí tak akorát, volno před námi. Prostě den jako malovaný na trávení času u vody. Tak proč si nejít rovnou zarybařit?
Ideální aktivní relaxace.
Pojďme na plavanou!
Všichni milovníci rybaření znají techniku s názvem plavaná. Pro neznalé nebo začátečníky, je to lov se splávkem a patří do základů rybaření.
Pokud jste začátečníci, určitě se nejprve, než se pustíte do rybolovu, chcete dozvědět co nejvíce informací. Tak si to společně přiblížíme. Název už napovídá sám za sebe. Ryby se chytají na splávek, na hladině. Je k tomu ještě potřeba vlasec, háček, nástraha, naviják a hlavně správný prut. Bez něj se neobejde žádný rybář. Splávek plní velice důležitou funkci. Upozorní rybáře na záběr. Stačí ale malá nepozornost a ryba je pryč! Tato technika je velice úspěšná a mezi rybáři oblíbená. V dnešní době jsou na trhu již velice kvalitní pruty a navijáky. Výběr je opravdu rozsáhlý a každý si určitě vybere podle svých představ. Jestli se ptáte, kde se dají touto metodou chytat ryby, tak věřte, že téměř všude. Bez omezení. Hlavně si jen dát pozor na silný vítr nebo rozbouřenou vodu. V takových podmínkách bych se do plavané techniky na lov nepouštěla. Pruty, které lze zvolit na plavanou je více. Dělí se do dvou kategorií, které jsou základní. S navijákem a bez navijáků. Mezi ty s navijákem patří boloňky a odhazové, tzv. matchové pruty. Mezi pruty bez navijáku patří biče, děličky a topsety.
Zaměřme se dnes na matchové pruty.
Jsou to pruty dlouhé maximálně 5 metrů. Skládají se ze tří nebo čtyř dílů. Vyrábí se také teleskopické. Jsou vhodné na větší vzdálenosti. Disponují velkým množstvím malých oček, velkou pružností, nízkou gramáží a tenkým návazcem. Cenově velice příznivé v různých kategoriích pro každého. Můžete s nimi vyrazit na různé ryby. Brousíte si zuby na kapry, cejny, candáty nebo pstruhy? To vše je možné!