Dokážete si představit žít v dnešní době bez mobilního telefonu? Mobilní telefon dnes neslouží pouze k volání nebo posílání SMS zpráv. V dnešní době využíváme telefony především k používání sociálních sítí, hraní her nebo třeba čtení novin. Přemýšleli jste ovšem někdy nad tím, kolik času u mobilního telefonu strávíte?
Závislost na mobilním telefonu, odborně nazývaná jako nomofobie je strach ze ztráty mobilního signálu, vybití baterie či ztráty nebo zapomenutí samotného mobilu.
Hlavním příznakem této závislosti je nervozita, která se projevuje, když nemáte mobil u sebe. Dalším příznakem je taktéž neustálé kontrolování zda nám nepřišla nová zpráva, nutkání okamžitě odepisovat a také pocit, že mobil vibruje, i když je v tichém režimu.
Deník Daily Mail dokonce uvádí, že nomofobií trpí až 53 % všech uživatelů mobilních telefonů. Jelikož v dnešní době má tuto elektroniku mnoho dětí, kteří jsou na mobil opravdu závislý, věk průměrného závislého člověka se poslední roky rapidně snižuje. Závislostí trpí nejvíce mladé lidé okolo dvaceti let.
Problém této závislosti je ovšem velmi závažnější než se zdá. Tato závislost má obrovský dopad na společnost celkově. Lidé přestávají komunikovat mezi sebou v reálném životě, mají problém se vyjadřovat na veřejnosti a více se uzavírají do sebe. S tímto přichází i více problémů ve vztazích jak milostných, tak přátelských.
Jeden z největších problémů u dětí je kyberšikana, která se poslední dobou u dětí velmi zvyšuje. Děti si většinou neuvědomují sílu sociálních sítí. Nomofobie má za následek i obezitu u dětí, dětem chybí pohyb a většinu času tráví u svého mobilu.
Pokud jste zjistili, že byste mohli být závislý na svém mobilním telefonu, zkuste den offline nebo různé testy, které na internetu najdete. Důležité je, abychom se nenechali strhnout světem sociálních sítí a stále žili v tom našem reálném.