Asi nikdo nemůže namítat, že v současnosti žijeme v době technologické revoluce. Koneckonců se o tom můžeme přesvědčovat prakticky každý den. V reklamách vidíme stále nové a nové vynálezy, nová vylepšení i doplňky, o kterých se nám ještě před pár lety ani nesnilo.
Kdo například ještě před pár lety tušil, že můžeme mít prakticky automatickou domácnost, kde se bude sama regulovat teplota, osvětlení a která se také bude částečně sama uklízet. Přesto se to stává realitou ve stále více domovech.
Ovšem tento trend vidíme nejen v našich domovech, ale také v zaměstnání. Stále více práce zastávají stroje, zatímco lidé mají pouze kontrolní roli. Jistě, automatická výroba je levnější a efektivnější, ovšem znamená zároveň úbytek pracovních pozic.
Není tedy divu, že se mnozí lidé s obavami ptají, kam až tento trend zajde. Přijde jednou doba, kdy za nás všechno budou dělat stroje, a my zapomeneme, jak se bez nich obejít? Jistě, pro naprostou většinu z nás to bude znamenat pohodlný život, ale za jakou cenu?
Je potřeba si uvědomit, že žádný přístroj není nerozbitný. Proto bychom měli být s jejich přijímáním opatrní. Koneckonců, heslo o dobrém sluhovi a zlém pánovi platí i zde. Snadno se totiž může stát, že stroje začnou nakonec náš život řídit.
Samozřejmě můžeme namítnout, že lidé by to tak daleko zajít nenechali, avšak to není tak docela pravda. Je potřeba si uvědomit, že žijeme v tržní společnosti, kde většině lidí jde především o profit. To znamená, že budou své produkty, včetně nových, lepších přístrojů, vydávat na trh tak dlouho, dokud je lidé budou kupovat.
Nezdá se tedy, že by tento vývoj mohlo cokoliv zvrátit. Jistě, je zde hromadné odmítnutí například chytrých domácností, avšak to se nestane. Firmy, které je vyrábí, chytře využívají sdělovací prostředky i reklamu k tomu, aby nás ovlivnili a my se na ně dívali pozitivně. A dokud si to velká část lidí neuvědomí, nic se nezmění.