Hrušky – chutná vitamínová bomba a parťák pro naše střeva


Hrušky rostly v Asii a postupně se rozšířily do světa. Pěstovali je i starověcí Řekové a Římané. Hruška se velmi dobře uchovává a skladuje. Roste i v teplých podnebích, a i v těch chladnějších. Je poměrně nenáročná. Hruška je poměrně často opomíjená, bere se jako takové to běžné a normální ovoce, které nám často roste na zahrádce anebo někde v alejích. Přitom hrušky jsou chutné, jsou zdravé a mají širokou škálu využití v našem jídelníčku. Hrušky obsahují sacharidy, vlákninu, vodu, vitamíny, kyselinu listovou a minerální látky. Z vitamínů můžeme najít v hrušce: A, B1, B2, B3, B6, B9 (kyselina listová), C a vitamín E.

hrušky

Z minerálních látek pak hruška obsahuje: draslík, hořčík, vápník, měď, mangan a také železo. Hrušky perfektně posilují náš imunitní systém, jsou skvělou prevencí proti nachlazení či chřipce. Vláknina zase skvěle podporuje trávení a je prospěšná pro peristaltiku střev. Je prevence proti průjmům. Také nás skvěle zasytí a nás nehoní hlad či mlsná. Hrušky jsou superpotravinou a napomáhají hubnutí a udržení štíhlé linie. Hrušky jsou zdravé i pro naše kosti, srdce, cévy, pleť a krásné vlasy. Šťáva z hrušek je také velmi zdravá. Je močopudná, je prospěšná také pro náš žaludek. Rovněž chrání ledviny. 

hrušky, čaj

Hruška je velmi zdravá. Je zase jasné, že se nic nemá přehánět a neměli bychom denně jíst kila hrušek. Hrušky jsou super pro zavařování. Chutné jsou hruškové kompoty, marmelády a džemy. Hrušková zmrzlina nás příjemně ochladí. Hruškové smoothie je zdravé. Sušené hrušky jsou určené pro zdravé mlsání, chutné je i hruškové müsli či hruškový jogurt. Hrušky se dají využít pro různé dorty, koláče či buchty. Můžeme si udělat třeba hrušky na víně a mnoho dalšího. Hrušky se také hodí i k masu. Udělejte si kuřecí přírodní plátky či pečené kuře s hruškami, kachnu na hruškách či vepřové maso s hruškami. Hrušky jsou i výborné do různých ovocných i zeleninových salátů.