Oplocení pozemku z betonových desek se stalo hitem. Je to cenově přijatelné řešení, levnější, než kdybychom stavěli zeď z kamenů či z cihel. Výhodou je možnost vytvářet kombinace se dřevem nebo s kovem, které využijete u novostaveb i u starších objektů. Komu schází inspirace, může se porozhlédnout na Internetu, kde se prezentují stovky realizací.
Betonový plot se dřevem
Vynikne na rovině i ve svahu – kontrastující barva dřeva s betonovými deskami může vyniknout prakticky kdekoli. Vhodně zvolená výška vyzdobí objekt v městské zástavbě u rovné silnice či podél chodníku, stejně tak i v místech, kde se terén prudce svažuje. Častokrát to bývá v zahradách, kde konec zahrady uzavírá neschůdný sklon, a kde právě pevná zeď může mít své opodstatnění jako zabezpečovací prvek před dětmi a zvířaty. Desky lze také zapustit pod úroveň terénu a využít je jako tzv. podhrabovou plochu před únikem domácích zvířat, nebo před průnikem divoké zvěře z lesa.
Nepůsobí příliš monstrózně – ačkoli jsou jednotlivé desky odlévané do tvarových forem, aby byly vzhledově zajímavé, ne vždy se podaří vybrat takový vzor, aby ladil s objektem, a nepůsobil příliš hrubě. Uzavřená parcela zdivem a to se netýká jen betonových plotů může vytvářet dojem stísněnosti a sevření, zatímco dřevo oplocení oživí. Mělo by jít o světlý odstín barvy dřeva, latě mohou být vodorovné i svislé, pokládané přes sebe, případně s rozestupy.
Přístřešky, terasy, pergoly – beton se v kombinaci se dřevem hodí k různým stavbám na zahradě, jako jsou pergoly, garážová stání, terasy či verandy. Výhodou je malá tloušťka desek, s nimiž se snadno pracuje, není nutné je spojovat lepidlem a tmelem a dají se podle potřeby i demontovat. Mohou zakrýt a ohraničit záhony, výběhy pro zvířata, bazény a zahradní posezení. Je to velmi variabilní materiál a stavebnicový systém, pouze je třeba počítat s hmotností desek, z nichž každá váží přibližně 80 kg.