A necháme si betonový plot raději postavit



Zalíbil se vám betonový plot z odlévaných armovaných dílů, ale nejste si jisti, že byste jej zvládli postavit sami? O těchto typech oplocení se traduje, že se jedná o stavebnicový systém suchého zdění, jenže jsou tu ve hře další faktory, s nimiž byste měli počítat.

Přeprava materiálu – v ceně montáže betonového plotu na klíč je i doprava. Nemusíte se starat o to, kdo, kde a jak bude nakládat stavebniny na nákladní auto a přepravovat k vám na staveniště. Pamatujte na to, že betonové desky i sloupky se skladují na paletách, a že hmotnost naložených palet může jít až do dvou tun. Palety je zapotřebí nakládat a vykládat vysokozdvižným vozíkem a kdybyste si plot stavěli sami, museli byste si dopravu a vykládku či přemístění palet zajistit sami.

betonový plot

Desky jsou velmi těžké – manipulace s betonovými deskami není snadná, každá z nich váží něco kolem 75 kg. Přenášení desek ve dvou lidech u země je relativně snadné, ale při výstavbě plotu se desky musí zvedat do výšky někdy i přes dva metry a to se bez mechanizace v podstatě nedá zvládnout, anebo dá, ale s velkým vypětím sil a se značným nebezpečím pádu desky na zem.

cihlová zeď

Výkopové práce – k montáži betonového plotu na klíč také patří to základní – a sice zaměření a vykopání otvorů pro svislé sloupky. Zde můžete narazit na dva zásadní problémy – za prvé při velkém počtu sloupků budete muset vykopat také velký počet otvorů, a to při ručním nářadí znamená značnou fyzickou zátěž. Například pokud bude třeba do země vsadit 70 sloupků, bude to zdlouhavá a namáhavá práce. Za druhé se při výkopových pracích mohou objevit nepříjemnosti v podobě inženýrských sítí, které tudy směřují, tedy například elektrické kabely nebo plynové či vodovodní potrubí. Dále vás tu mohou zaskočit kořeny stromů nebo stavební sutiny, jako jsou zbytky cihel, kameny, kusy betonu, zahrabané pletivo atp.