Jaké znáte druhy diet? Pojďme si říct ty nejrozšířenější – Low Carb, Vegetariánská, Semivegetariánská, Pescetariánská, Flexitariánská, Veganská, Paleo, Raw, Atkinsova, Dukanova, Nízkotučná a ještě mnohé další. A k čemu nám to vlastně je, držet některou z diet? Je třeba ale podotknout, že v tuto chvíli nemluvíme o zdravotní, lékařem doporučené dietě. Především většinou chceme zhubnout, někdy očekáváme pozitivní vliv na zdravý a jindy může jít o celkový přístup k životu. Pokud je naším motivem zhubnutí, pak je zde jeden problém – dieta je již ze své podstaty jen záležitost na omezenou dobu a když se vrátíte k běžné stravě, i když zdravé, váha se nejen vrátí, ale může se i značně zvýšit, to znamená, že dojde k jojo efektu.
Stejně tak je to i s čím dál populárnější sacharidovou dietou, jinak též nízkosacharidovou, proteinovou nebo nejznáměji Keto dietou. Dnešní trend nadbytečné konzumace proteinů se k této dietě přibližuje a pro běžného zdravého člověka se zcela jistě nejedná o správný způsob stravování. Keto dieta je především zdravotní dieta, která vznikla cíleně pro dětské pacienty s těžkou epilepsií, a pro ostatní strávníky žádné velké benefity nepřináší. Možná při ní skutečně na čas zhubnete, ale zaprvé Vám bude chybět energie ze složitých cukrů, které jsou zde velmi omezené a zadruhé velké množství bílkovin z těla stejně odejde nerozloženo v moči, protože tělo příliš mnoho bílkovin zpracovat neumí.
Když potom přejdete na stravu, ve které se (i když třeba stále v menší míře) objevuje pečivo, běžné přílohy, pravidelné dávky ovoce a zeleniny, tělo bude sacharidy přesyceno. A podobně je to i s každou další dietou, dlouhodobě neudržitelné. Z toho nám vyplývá, že jedinou možností je stravovat se zdravě a s rozumem, jíst pravidelně menší porce jídla, celozrnné pečivo, kvalitní suroviny, omezit kávu, alkohol, tučná jídla a sladkosti, jíst hodně zeleniny a ovoce, a to vše sem tam případně vylepšit speciálními doplňky, kterými mohou být proteinové kaše a nápoje či některé vitamíny a minerály.