Život v mírném klimatickém pásmu je velice svérázný vzhledem ke střídání ročních období a ke změně délky slunečního svitu. Jakmile se léto přehoupne ke svému konci a začnou se dny krátit a noci prodlužovat, sníží se i teplota ovzduší a začneme se více oblékat do teplejšího oděvu. S příchodem zimy si pak málokdo vybaví letní pařáky, kdy sotva popadáme dech, a jsme-li nuceni být tou dobou v zaměstnání nebo na cestách hromadnými dopravními prostředky, je nám někdy až mdlo a úzko.
V zimě máme zkrátka jiné starosti, než řešit upocená čela, zmrzlinu, hektolitry studených nápojů, ventilátory a klimatizace, a přesto je to právě vhodná chvíle myslet tak trochu, jak se říká, „na zadní kolečka“. Podobně, jako to dělávali naši předkové, kteří byli pro své přežití závislí na pěstování a sklizni zemědělských produktů.
Známé přísloví „zima se tě bude ptát, cos dělal v létě“, bychom měli tak trochu poupravit a aplikovat jej i opačně. V zimě totiž máme dostatek času na objednávku specialistů pro montáž klimatizace v Praze. V té době ji lze instalovat a uvést do provozu beze spěchu, nikoli s vědomím, že vlna letních veder se blíží, a když se montáž nestihne včas, zastihne nás v tom nejhorším okamžiku nepřipravené.
Vedro je stres
Lidský organismus obyvatel mírného pásma není stavěný na podmínky, které panují v zemích Blízkého východu nebo v centrální či severní Africe, pobyt v saharské poušti snášíme mnohem hůř, než místní domorodci, a ti zas špatně snáší kruté sibiřské mrazy. Pro našince je prudký teplotní výkyv a dlouhodobé působení teplot nad pětatřicet stupňů Celsia obrovským stresujícím faktorem, a poměrně snadno může za takových podmínek dojít k nebezpečnému úpalu. Pokud jste se však v zimě „neflákali“ a pořídili jste si klimatizaci, můžete být na letní tropy náležitě připraveni v dlouhodobém předstihu.